Ag Committee Announces Rules and Assignments

| January 24, 2013 | 8:58 am
Print Friendly

WASHINGTON – Members of the House Agriculture Committee met to formally organize and to adopt the Committee’s rules for the 113th Congress. The Committee rules approved maintain the enhanced transparency and accountability standards that were used in the last Congress under House Republican leadership. This includes posting the text of bills online for the public no fewer than 24 hours prior to a business meeting; and providing both live and archived webcasts of all hearings and business meetings.

The Committee also announced membership for the five Subcommittees. Agriculture Committee Chairman Frank D. Lucas (OK-3) and Ranking Minority Member Collin C. Peterson (MN-7) serve as ex officio members of all subcommittees.

The Chairman’s full statement can be viewed here. The complete video of the business meeting can be viewed here.

Department Operations, Oversight, and Nutrition Jurisdiction:  Agency oversight, review and analysis, special investigations, food stamps, nutrition and consumer programs.

  • Rep. Steve King (IA-4), Chair
  • Rep. Bob Goodlatte (VA-6)
  • Rep. Bob Gibbs (OH-7)
  • Rep. Austin Scott (GA-8)
  • Rep. Steve Southerland (FL-2)
  • Rep. Martha Roby (AL-2)
  • Rep. Marcia L. Fudge, (OH-11), Ranking Member
  • Rep. James P. McGovern, (MA-2)
  • Rep. Michelle Lujan Grisham (NM-1)
  • Rep. Gloria Negrete McLeod (CA-35)
  • Vacant

General Farm Commodities and Risk Management Jurisdiction:  Program and markets related to cotton, cottonseed, wheat, feed grains, soybeans, oilseeds, rice, dry beans, peas, lentils, the Commodity Credit Corporation, risk management, including crop insurance, commodity exchanges, and specialty crops.

  • Rep. K. Michael Conaway (TX-11), Chair
  • Rep. Randy Neugebauer (TX-19)
  • Rep. Mike Rogers (AL-3)
  • Rep. Bob Gibbs (OH-7)
  • Rep. Austin Scott (GA-8)
  • Rep. Eric A. “Rick” Crawford (AR-1)
  • Rep. Martha Roby (AL-2)
  • Rep. Christopher P. Gibson (NY-19)
  • Rep. Vicky Hartzler (MO-4)
  • Rep. Kristi Noem (SD-At-Large)
  • Rep. Dan Benishek (MI-1)
  • Rep. Doug LaMalfa (CA-1)
  • Rep. Richard Hudson (NC-8)
  • Rep. Rodney Davis (IL-13)
  • Rep. Chris Collins (NY-27)
  • Rep. David Scott, (GA-13), Ranking Member
  • Rep. Filemon Vela (TX-34)
  • Rep. Pete Gallego (TX-23)
  • Rep. Bill Enyart (IL-12)
  • Rep. Juan Vargas (CA-51)
  • Rep. Cheri Bustos (IL-17)
  • Rep. Sean Patrick Maloney (NY-18)
  • Rep. Tim Walz (MN-1)
  • Rep. Gloria Negrete McLeod (CA-35)
  • Rep. Jim Costa (CA-16)
  • Vacant
  • Vacant

Conservation, Energy, and Forestry Jurisdiction:  Soil, water, and resource conservation, small watershed program, energy and biobased energy production, rural electrification, forestry in general and forest reserves other than those created from the public domain.

  • Rep. Glenn “GT” Thompson (PA-5), Chair
  • Rep. Mike Rogers (AL-3)
  • Rep. Bob Gibbs (OH-7)
  • Rep. Scott R. Tipton (CO-3)
  • Rep. Eric A. “Rick” Crawford (AR-1)
  • Rep. Martha Roby (AL-2)
  • Rep. Reid Ribble (WI-8)
  • Rep. Kristi Noem (SD-At-Large)
  • Rep. Dan Benishek (MI-1)
  • Rep. Tim Walz, (MN-1), Ranking Member
  • Rep. Gloria Negrete McLeod (CA-35)
  • Rep. Ann Kuster (NH-2)
  • Rep. Rick Nolan (MN-8)
  • Rep. Mike McIntyre (NC-7)
  • Rep. Kurt Schrader (OR-5)
  • Rep. Suzan DelBene (WA-1)

Horticulture, Research, Biotechnology, and Foreign Agriculture Jurisdiction:  Fruits and vegetables, honey and bees, marketing and promotion orders, plant pesticides, quarantine, adulteration of seeds and insect pests, and organic agriculture, research, education and extension, biotechnology and foreign agriculture assistance, and trade promotion programs, generally.

  • Rep. Austin Scott (GA-8), Chair
  • Rep. Steve Southerland (FL-2)
  • Rep. Vicky Hartzler (MO-4)
  • Rep. Jeff Denham (CA-10)
  • Rep. Doug LaMalfa (CA-1)
  • Rep. Rodney Davis (IL-13)
  • Rep. Chris Collins (NY-27)
  • Rep. Ted Yoho (FL-3)
  • Rep. Kurt Schrader (OR-5), Ranking Member
  • Rep. Suzan DelBene (WA-1)
  • Rep. Jim Costa (CA-16)
  • Rep. Marcia Fudge (OH-11)
  • Rep. Ann Kuster (NH-2)
  • Rep. Juan Vargas (CA-51)
  • Rep. Sean Patrick Maloney (NY-18)

Livestock, Rural Development, and Credit Jurisdiction: Livestock, dairy, poultry, meat, seafood and seafood products, inspection, marketing, and promotion of such commodities, aquaculture, animal welfare and grazing, rural development, farm security and family farming matters, and agricultural credit.

  • Rep. Eric A. “Rick” Crawford (AR-1), Chair
  • Rep. Bob Goodlatte (VA-6)
  • Rep. Steve King (IA-4)
  • Rep. Randy Neugebauer (TX-19)
  • Rep. Mike Rogers (AL-3)
  • Rep. K. Michael Conaway (TX-11)
  • Rep. Glenn “GT” Thompson (PA-5)
  • Rep. Scott DesJarlais (TN-4)
  • Rep. Christopher P. Gibson (NY-19)
  • Rep. Reid J. Ribble (WI-8)
  • Rep. Jeff Denham (CA-10)
  • Rep. Richard Hudson (NC-8)
  • Rep. Ted Yoho (FL-3)
  • Rep. Jim Costa (CA-16), Ranking Member
  • Rep. Mike McIntyre (NC-7)
  • Rep. David Scott (GA-13)
  • Rep. Filemon Vela (TX-34)
  • Rep. Michelle Lujan Grisham (NM-1)
  • Rep. Pete Gallego (TX-23)
  • Rep. Bill Enyart (IL-12)
  • Rep. Cheri Bustos (IL-17)
  • Rep. Kurt Schrader (OR-5)
  • Rep. Vacant
  • Rep. Vacant

 

morning challenge