Lafayette County Fair Results

| July 18, 2013 | 11:32 am
Print Friendly

The Lafayette County 4-H/FFA Fair Dairy Show was held Tuesday, July 16 at Fairground Park in Higginsville.  Michael Meyer, Scott Edwards and Steven Czeschin were Fairboard members in charge of the show with assistance from the other members.  Results are as follows:

 

Category        Dairy

Class   Holstein Jr Yearling Heifer Calf 3/1/12 to 5/31/12

 

Freund, Nathaniel       Blue    Walkenezer      Concordia

Freund, Austin  Blue    Walkenezer      Concordia       Champion

 

Class   Holstein 2 year old cow 9/1/10 to 8/31/11

 

Freund, Nathaniel       Blue    Walkenezer      Concordia       Champion

 

Class   Holstein 3 year old cow 9/1/09 to 8/31/10

 

Freund, Austin  Blue    Walkenezer      Concordia       Champion

 

Class   Other Breed Jr Heifer Calf 3/1/13 or after

Clark, Dalton   Blue    Mighty Mo       Mayview Champion

Class   Brown Swiss Sr Heifer Calf 9/1/12 to 11/30/12

Calhoon, Hunter Blue    Mighty Mo       Higginsville    Champion

Class   Brown Swiss Sum. Yearling Heifer Calf 6/1/12 to 8/31/12

Hook, Dakota    Blue    Odessa FFA      Higginsville    Champion

Class   Other Breeds  Unfreshened 2 year old

Clark, Dalton   Blue    Mighty Mo       Mayview Champion

Class   Brown Swiss 3 year old cow 9/1/09 to 8/31/10

Hook, Dakota    Blue    Odessa FFA      Higginsville

Hook, Dakota    Blue    Odessa FFA      Higginsville    Champion

Class   Brown Swiss Aged cow 9/1/08 or before

Hook, Dakota    Blue    Odessa FFA      Higginsville    Champion

Class   Dairy Overall Showmanship

Freund, Austin  Blue    Walkenezer      Concordia

Clark, Dalton   Blue    Mighty Mo       Mayview

Freund, Nathaniel       Blue    Walkenezer      Concordia

Calhoon, Hunter Blue    Mighty Mo       Higginsville

Hook, Dakota    Blue    Odessa FFA      Higginsville    Champion

 

 

Category        Beef
Class   P H Sum Yearling Calf born 5/1/12 to 8/31/12
 

Dyer, Evan      Blue    Higginsville FFA        Higginsville

 

Class   P H Jr Yearling Calf born 3/1/12 to 4/30/12

Dyer, Evan      Blue    Higginsville FFA        Higginsville

       

Class   P H Sr Yearling Calf born 9/1/11 to 12/31/11

Bertz, August   Blue    Forty-Ville 4-H Mayview

       

Class   P H Cow any Age with Calf born after 1/1/13

Mitchell, Tyler Blue    Hitt    Corder

       

Class   Saler Jr. Yearling Calf born 1/1/12 to 2/28/12

Barnett, Neal   Blue    Napoleon Cloverleaf     Wellington

Barnett, Valerie        Blue    Napoleon Cloverleaf     Wellington      Champion
 

Class   Saler Sr. Yearling Calf born 9/1/11 to 12/31/11

 

Barnett, Melanie        Blue    W-N FFA Wellington

 

Class   Shorthorn Jr Heifer Calf born 1/1/13 to 4/30/13

 

Weedman, Morgan Blue    W-N FFA Wellington

 

Class   Shorthorn Jr Yearling Calf born 1/1/12 to 2/28/12

 

Bertz, August   Blue    Forty-Ville 4-H Mayview

 

Class   Shorthorn Jr Yearling Calf born 3/1/12 to 4/30/12

 

Dyer, Evan      Blue    Higginsville FFA        Higginsville

Class   Shorthorn Sr Yearling Calf born 9/1/11 to 12/31/11
 

Cowherd, Martha Blue    Concordia FFA   Blackburn

Cowherd, Martha Blue    Concordia FFA   Blackburn       Champion
Class   O Breeds Sr Heifer Calf born 9/1/12 to 12/31/12
 

Bertz, August   Blue    Forty-Ville 4-H Mayview

 

Class   O Breeds Jr Yearling Calf born 1/1/12 to 2/28/12

 

Borgstadt, Alexis       Blue    Walkenezer      Concordia

Edwards, Dalton Blue    Hitt    Higginsville    Champion
 

Class   O Breeds Jr Yearling Calf born 3/1/12 to 4/30/12

 

Thilking, Caleb Blue    W-N FFA Napoleon

Wood, Drake     Blue    Hitt    Lees Summit     Champion
 

Class   O Breeds Sr Yearling Calf born 9/1/11 to 12/31/11

 

Heuser, Hunter  Blue    Southwest       Corder

 

Class   O Breeds Sr Bull Calf born 9/1/12 to 12/31/12

 

Wood, Drake     Blue    Hitt    Lees Summit

Borgstadt, Alexis       Blue    Walkenezer      Concordia       Champion
 

Class   Crossbred Jr Heifer Calf born 1/1/13 to 4/30/13

 

Bertz, August   Blue    Forty-Ville 4-H Mayview

 

Class   Crossbred Sr Heifer Calf born 9/1/12 to 12/31/12

 

Wahn, Brayden   Blue    Napoleon Cloverleaf     Napoleon

Class   Crossbred Summer Yearling Calf born 5/1/12 to 8/31/12
 

Wahn, Trenton   Blue    Napoleon Cloverleaf     Napoleon

Siefker, Olivia Blue    Young Sportsmen Sibley  Champion
 

Class   Crossbred Jr Yearling Calf born 3/1/12 to 4/30/12

 

Dyer, Eli       Blue    Hazel Dell      Higginsville

Wahn, Brayden   Blue    Napoleon Cloverleaf     Napoleon
Dyer, Eli       Blue    Hazel Dell      Higginsville
Frerking, Briana        Blue    Hitt    Higginsville
Romans, Carolgene       Blue    Southwest       Higginsville    Champion
 

Class   Crossbred Sr Yearling Calf born 9/1/11to 12/31/11

 

Wahn, Trenton   Blue    Napoleon Cloverleaf     Napoleon

Edwards, Dalton Blue    Hitt    Higginsville
Wood, Drake     Blue    Hitt    Lees Summit     Champion
 

Class   Crossbred Cow any Age with Calf born after 1/1/13

 

Bertz, August   Blue    Forty-Ville 4-H Mayview

Class   Steer
 

Limback, Sadie  Blue    Alma 4-H        Waverly

Limback, Sabrina        Blue    Walkenezer      Higginsville
Cowherd, Martha Blue    Concordia FFA   Blackburn
Bell, Corbin    Blue    Hazel Dell      Higginsville
Bell, Corbin    Blue    Hazel Dell      Higginsville
Limback, Kylie  Blue    Alma 4-H        Waverly
Limback, Sabrina        Blue    Walkenezer      Higginsville
Edwards, Dalton Blue    Hitt    Higginsville
Wood, Drake     Blue    Hitt    Lees Summit
Dieckmann, Michael      Blue    Napoleon Cloverleaf     Sibley
Barnett, Valerie        Blue    Napoleon Cloverleaf     Wellington
Barnett, Neal   Blue    Napoleon Cloverleaf     Wellington
Tieman, Chad    Blue    Alma 4-H        Alma
Tieman, Chad    Blue    Alma 4-H        Alma
Dyer, Eli       Blue    Hazel Dell      Higginsville
Dyer, Emma      Blue    Higginsville FFA        Higginsville
Barnett, Melanie        Blue    W-N FFA Wellington
Niendick, Benjamin      Blue    W-N FFA Wellington      Grand Champion
Heuser, Hunter  Blue    Southwest       Corder  Reserve Grand
Dyer, Emma      Red     Higginsville FFA        Higginsville
Class   Bred and Owned Market Steer
 

Barnett, Valerie        Blue    Napoleon Cloverleaf     Wellington

Tieman, Chad    Blue    Alma 4-H        Alma
Edwards, Dalton Blue    Hitt    Higginsville
Limback, Sadie  Blue    Alma 4-H        Waverly
Dyer, Eli       Blue    Hazel Dell      Higginsville
Barnett, Melanie        Blue    W-N FFA Wellington
Tieman, Chad    Blue    Alma 4-H        Alma
Dyer, Emma      Blue    Higginsville FFA        Higginsville
Dyer, Emma      Blue    Higginsville FFA        Higginsville
Dieckmann, Michael      Blue    Napoleon Cloverleaf     Sibley
Bell, Corbin    Blue    Hazel Dell      Higginsville
Limback, Kylie  Blue    Alma 4-H        Waverly
Bell, Corbin    Blue    Hazel Dell      Higginsville
Barnett, Neal   Blue    Napoleon Cloverleaf     Wellington      Grand Champion
Wood, Drake     Blue    Hitt    Lees Summit     Reserve Grand
 

Class   Beef Senior Showmanship

 

Cowherd, Martha Blue    Concordia FFA   Blackburn

Niendick, Benjamin      Blue    W-N FFA Wellington
Thilking, Caleb Blue    W-N FFA Napoleon
Barnett, Melanie        Blue    W-N FFA Wellington
Barnett, Neal   Blue    Napoleon Cloverleaf     Wellington
Tieman, Chad    Blue    Alma 4-H        Alma
Bell, Corbin    Blue    Hazel Dell      Higginsville
Limback, Kylie  Blue    Alma 4-H        Waverly
Weedman, Morgan Blue    W-N FFA Wellington
Edwards, Dalton Blue    Hitt    Higginsville    Champion
Class   Beef Intermediate Showmanship
 

Romans, Carolgene       Blue    Southwest       Higginsville

Wood, Drake     Blue    Hitt    Lees Summit
Barnett, Valerie        Blue    Napoleon Cloverleaf     Wellington
Bertz, August   Blue    Forty-Ville 4-H Mayview
Limback, Sabrina        Blue    Walkenezer      Higginsville
Limback, Sadie  Blue    Alma 4-H        Waverly
Borgstadt, Alexis       Blue    Walkenezer      Concordia       Champion
 

Class   Beef Junior Showmanship

 

Siefker, Olivia Blue    Young Sportsmen Sibley

Dieckmann, Michael      Blue    Napoleon Cloverleaf     Sibley
Heuser, Hunter  Blue    Southwest       Corder  Champion

 

Kendra Siefker?s Jersey Cross Bucket Calf, Edith, walked away as champion, with Mollie Nagel?s Angus Cross, Buttercup, coming in as reserve at the Lafayette County 4-H/FFA Fair Bucket Calf Show held Tuesday, July 16 at Fairground Park in Higginsville.  Michael Meyer, Scott Edwards and Steven Czeschin were the Fairboard members in charge of the show with other Fairboard members assisting.

 

Category        Bucket Calf

Class   Bucket Calf – 4-H member age 8-9

 

Nagel, Mollie   Blue    Fairview        Lexington

Siefker, Kendra Blue    Napoleon Cloverleaf     Levasy  Champion

 

 

The Lafayette County 4-H/FFA Fair Cat Show was held Monday, July 15 at Fairground Park in Higginsville.  Andy Anderson and Brenda Guess were the Fairboard members in charge of the show with assistance from other members.  Benjamin Siefker’s cat, Quincy, won Best of Show with other results as follows:

 

Category        Cat

Class   Grooming Cats 7 months or older

Soerries, Laura Blue    Mighty Mo       Odessa

Barnett, Valerie        Blue    Napoleon Cloverleaf     Wellington

Schewe, Nathan  Blue    Hitt    Corder

Bargfrede, Hannah       Blue    Alma 4-H        Alma

Soerries, Amber Blue    Mighty Mo       Odessa

Butler, Lilly   Blue    Mighty Mo       Mayview

Siefker, Benjamin       Blue    Young Sportsmen Sibley  Champion

 

The Lafayette County 4-H/FFA Fair Poultry Show was held Monday, July 15 at Fairground Park in Higginsville.  Andy Anderson and Brenda Guess were the Fairboard members in charge of the show with assistance from other Fairboard members.  Results are as follows:

 

Category        Poultry

Class   Large Fowl Pen – 1 male & 2 females

Schaeperkoetter, Morgan Blue    Hitt    Corder  Champion

Crowley, Serra  Red     Oak Grove Glory  Odessa

Gannon, Rylee   White   Hitt    Higginsville

 

Class   Large Fowl Cock – Male bird more than 1 yr

 

Schaeperkoetter, Morgan Blue    Hitt    Corder  Champion

Tye, Kayleah    Red     Hitt    Lexington

Gannon, Rylee   Red     Hitt    Higginsville

Crowley, Serra  Red     Oak Grove Glory  Odessa

Crowley, Serra  Red     Oak Grove Glory  Odessa

Tye, Bethany    White   Hitt    Lexington

Tye, Kayleah    White   Hitt    Lexington

 

Class   Large Fowl Cockerel – Male bird less than 1 yr

 

Gee, Kayla      Blue    Odessa FFA      Odessa  Champion

Gannon, Rylee   Red     Hitt    Higginsville

 

Class   Large Fowl Hen – Female more than 1 year

 

Crowley, Serra  Blue    Oak Grove Glory  Odessa  Champion

Gee, Kayla      Red     Odessa FFA      Odessa

Laskoske, Sumer Red     Oak Grove Glory  Independence

Schaeperkoetter, Morgan Red     Hitt    Corder

Gannon, Rylee   Red     Hitt    Higginsville

Laskoske, Sumer White   Oak Grove Glory  Independence

Tye, Bethany    White   Hitt    Lexington

Crowley, Serra  White   Oak Grove Glory  Odessa

 

Class   Large Fowl Pullet – Female less than 1 year

 

Schewe, Nathan  Red     Hitt    Corder

Tye, Kayleah    White   Hitt    Lexington

Tye, Bethany    White   Hitt    Lexington

Tye, Kayleah    White   Hitt    Lexington

Tye, Bethany    White   Hitt    Lexington

Gee, Kayla      White   Odessa FFA      Odessa

Gannon, Rylee   White   Hitt    Higginsville

Schewe, Nathan  White   Hitt    Corder

 

Class   Bantam Cock – Male bird more than 1 year

 

Schewe, Nathan  Blue    Hitt    Corder

Gee, Kayla      Red     Odessa FFA      Odessa

 

Class   Bantam Cockerel – Male bird less than 1 yr

 

Gee, Kayla      Red     Odessa FFA      Odessa

 

Class   Bantam Hen – Female more than 1 year

 

Schewe, Nathan  Blue    Hitt    Corder  Champion

 

Class   Bantam Pullet – Female less than 1 year

 

Gee, Kayla      Blue    Odessa FFA      Odessa

Tye, Bethany    White   Hitt    Lexington

 

Class   Duck Hen – Female more than 1 year

 

Schewe, Nathan  Red     Hitt    Corder

 

Class   Duck Pullet – Female less than 1 year

 

Tye, Kayleah    Blue    Hitt    Lexington

 

Class   Duck Pair – Male and female

 

Schewe, Nathan  Red     Hitt    Corder

 

Class   Duck Old Drake

 

Gee, Kayla      Blue    Odessa FFA      Odessa

Schewe, Nathan  Red     Hitt    Corder

 

Class   Duck Young Drake

 

Tye, Bethany    Blue    Hitt    Lexington       Champion

 

Class   Turkey Young Tom

 

Schewe, Nathan  Blue    Hitt    Corder

 

Class   Market Pen – Three broilers

 

Bertz, August   Blue    Forty-Ville 4-H Mayview

Gannon, Rylee   Blue    Hitt    Higginsville

Bertz, August   Blue    Forty-Ville 4-H Mayview Champion

 

The Lafayette County 4-H/FFA Fair Clover Kids Pet Show was held Monday, July 15, at Fairground Park in Higginsville.  Janet Daubendiek and Judy O’Neal were the Fairboard members in charge of the show with assistance from other Fairboard members.  Clover Kids are ages 5-7 and receive a participation ribbon for showing their animals.

 

Category        Clover Kids

Class   Clover Kids Pet Show

 

Hostetter, Bryce        PARTICIPATION RIBBON    Alma 4-H        Alma

Roush, Olivia   PARTICIPATION RIBBON    Fairview        Lexington

Freund, Ryan    PARTICIPATION RIBBON    Walkenezer      Concordia

Morgan, Taylon  PARTICIPATION RIBBON    Fairview        Lexington

Frerking, Madalyn       PARTICIPATION RIBBON    Hitt    Higginsville

Butters, Zebediah       PARTICIPATION RIBBON    Mighty Mo       Bates City

Wood, Jaidyn    PARTICIPATION RIBBON    Hitt    Lees Summit

Ellison, Luke   PARTICIPATION RIBBON    Forty-Ville 4-H Odessa

Erdman, Ellie   PARTICIPATION RIBBON    Hazel Dell      Higginsville

Engelbrecht, Zoe        PARTICIPATION RIBBON    Fairview        Lexington

Wentland, Bryanna       PARTICIPATION RIBBON    Southwest       Higginsville

Limback, Cade   PARTICIPATION RIBBON    Alma 4-H        Alma

Welborn, Lydia  PARTICIPATION RIBBON    Hazel Dell      Higginsville

Kesten, Rex     PARTICIPATION RIBBON    Walkenezer      Concordia

Heins, Emily    PARTICIPATION RIBBON    Walkenezer      Concordia

Reid, Brayden   PARTICIPATION RIBBON    Walkenezer      Concordia

McDowell, Maddy PARTICIPATION RIBBON    Fairview        Corder

Hotmer, Maggie  PARTICIPATION RIBBON    Mighty Mo       Odessa

Adkins, Mary Beth       PARTICIPATION RIBBON    Fairview        Dover

 

The Lafayette County 4-H/FFA Fair Goat Show was held Wednesday, July 17, 2013 at Fairground Park in Higginsville.  Judy O’Neal, Janet Daubendiek and David Soerries were the Fairboard members in charge of the show with assistance from the other Fairboard members.  Results are as follows:

 

Category        Goats

Class   Dairy Jr Doe born 11/1/12 to 3/31/13

 

Soerries, Laura Blue    Mighty Mo       Odessa

Mitchell, Tyler Blue    Hitt    Corder

Mitchell, Tyler Blue    Hitt    Corder  Champion

 

Class   Dairy Sr Doe 2 years & under 5 years in milk

 

Soerries, Amber Blue    Mighty Mo       Odessa

Mitchell, Tyler Blue    Hitt    Corder  Champion

 

Class   Dairy Sr Doe 5 years & older in milk

 

Mitchell, Tyler Blue    Hitt    Corder

 

Class   Meat Goat % Jr Doe Kid 0 to under 6 months

 

Wildschuetz, Danielle   Blue    Mighty Mo       Bates City

Daubendiek, Sarah       Blue    Napoleon Cloverleaf     Sibley

Mitchell, Tyler Blue    Hitt    Corder

Dickmeyer, Kyle Blue    Napoleon Cloverleaf     Sibley

Gannon, Rylee   Blue    Hitt    Higginsville

Boland, Kristin Blue    Fairview        Lexington

Rasa, Ashley    Blue    Fairview        Corder

Thompson, Dustin        Blue    Fairview        Dover   Champion

 

Class   Meat Goat  Jr Doe Kid 6 months to under 12 months

 

Wildschuetz, Danielle   Blue    Mighty Mo       Bates City

 

Class   Meat Goat Jr Doe Kid 12 months to under 24 mos.-Dry

 

Dickmeyer, Kyle Blue    Napoleon Cloverleaf     Sibley

Fuhrman, Chloe  Blue    Walkenezer      Concordia

Fuhrman, Chloe  Blue    Walkenezer      Concordia

Gannon, Rylee   Blue    Hitt    Higginsville

Daubendiek, Sarah       Blue    Napoleon Cloverleaf     Sibley  Champion

 

Class   Meat Goat  Best pair of Jr Does owned by exhibitor

 

Dickmeyer, Kyle Blue    Napoleon Cloverleaf     Sibley

Fuhrman, Chloe  Blue    Walkenezer      Concordia       Champion

 

Class   Meat Goat  Sr Doe 2 yrs & under 3 yrs-Freshened

 

Gannon, Rylee   Blue    Hitt    Higginsville

Thompson, Dustin        Blue    Fairview        Dover   Champion

 

Class   Meat Goat Sr Doe 3 years & under 4 years

 

Rasa, Ashley    Blue    Fairview        Corder

 

Class   Meat Goat Sr Doe 4 years & under 5 years

Rasa, Ashley    Blue    Fairview        Corder

 

Class   Meat Goat % Best pair of Sr Does owned by exhibitor

Rasa, Ashley    Blue    Fairview        Corder

Class   Meat Goat Full Blood Jr Doe Kid 0 to under 6 mos

Liles, Anita    Blue    Odessa FFA      Odessa

Boland, Kristin Blue    Fairview        Lexington

Johnson, Emily  Blue    Odessa FFA      Odessa  Champion

 

Class   Meat Goat Full Blood Jr Doe Kid 12 mo to under 24 mo-Dry

 

Dickmeyer, Taylor       Blue    Napoleon Cloverleaf     Sibley

Rodenberg, Rachael      Blue    Walkenezer      Concordia

Bell, Kendall   Blue    Mighty Mo       Odessa

Dickmeyer, Taylor       Blue    Napoleon Cloverleaf     Sibley

Rodenberg, Rachael      Blue    Walkenezer      Concordia       Champion

 

Class   Meat Goat Full Blood Best pair of Jr Does owned by exhibitor

 

Dickmeyer, Taylor       Blue    Napoleon Cloverleaf     Sibley

Rodenberg, Rachael      Blue    Walkenezer      Concordia       Champion

 

Class   Meat Goat Full Blood Sr Doe 2 yrs & under 3 yrs-Freshened

 

Sims, Addisyn   Blue    Napoleon Cloverleaf     Sibley

Class   Meat Goat Full Blood Sr Doe 3 yrs & under 4 yrs

Gannon, Rylee   Blue    Hitt    Higginsville

Class   Meat Goat Full Blood Sr Doe 4 yrs & under 5 yrs

Dickmeyer, Taylor       Blue    Napoleon Cloverleaf     Sibley

Class   Meat Goat Full Blood Sr Doe 5 yrs & over

Dickmeyer, Taylor       Blue    Napoleon Cloverleaf     Sibley

Class   Meat Goat Full Blood Best pair of Sr Does owned by exhibitor

Dickmeyer, Taylor       Blue    Napoleon Cloverleaf     Sibley

Class   Meat Goat Full Blood Buck under 12 months

Dickmeyer, Kyle Blue    Napoleon Cloverleaf     Sibley

Dickmeyer, Kyle Blue    Napoleon Cloverleaf     Sibley  Champion

Class   Meat Goat Full Blood Buck 12 mos & older

Rodenberg, Rachael      Blue    Walkenezer      Concordia

Class   Meat Goat Full Blood Best Pair of Bucks owned by exhibitor

Dickmeyer, Kyle Blue    Napoleon Cloverleaf     Sibley

Class   Pygmy Goats Does under 12 months

Soerries, Amber Blue    Mighty Mo       Odessa

Soerries, Laura Blue    Mighty Mo       Odessa  Champion

Class   Pygmy Goats Does over 12 months

Soerries, Laura Blue    Mighty Mo       Odessa

Soerries, Amber Blue    Mighty Mo       Odessa  Champion

 

Class   Market Goat – Meat breeds

 

Rasa, Ashley    Blue    Fairview        Corder

Dickmeyer, Taylor       Blue    Napoleon Cloverleaf     Sibley

Thompson, Dustin        Blue    Fairview        Dover

Fuhrman, Chloe  Blue    Walkenezer      Concordia

Rasa, Ashley    Blue    Fairview        Corder

Rodenberg, Rachael      Blue    Walkenezer      Concordia

Daubendiek, Sarah       Blue    Napoleon Cloverleaf     Sibley

Daubendiek, Sarah       Blue    Napoleon Cloverleaf     Sibley

Gannon, Rylee   Blue    Hitt    Higginsville

Sims, Addisyn   Blue    Napoleon Cloverleaf     Sibley

Boland, Kristin Blue    Fairview        Lexington

Limback, Isabella       Blue    Alma 4-H        Waverly

Limback, Isabella       Blue    Alma 4-H        Waverly

Dickmeyer, Kyle Blue    Napoleon Cloverleaf     Sibley

Wildschuetz, Danielle   Blue    Mighty Mo       Bates City      Grand Champion

Rodenberg, Rachael      Blue    Walkenezer      Concordia       Reserve Grand

 

Class   Goat Senior Showmanship

 

Johnson, Emily  Blue    Odessa FFA      Odessa

Daubendiek, Sarah       Blue    Napoleon Cloverleaf     Sibley

Boland, Kristin Blue    Fairview        Lexington

Soerries, Amber Blue    Mighty Mo       Odessa

Liles, Anita    Blue    Odessa FFA      Odessa

Rasa, Ashley    Blue    Fairview        Corder

Bell, Kendall   Blue    Mighty Mo       Odessa

Rodenberg, Rachael      Blue    Walkenezer      Concordia       Champion

 

Class   Goat Intermediate Showmanship

 

Fuhrman, Chloe  Blue    Walkenezer      Concordia

Dickmeyer, Kyle Blue    Napoleon Cloverleaf     Sibley

Gannon, Rylee   Blue    Hitt    Higginsville

Sims, Addisyn   Blue    Napoleon Cloverleaf     Sibley

Soerries, Laura Blue    Mighty Mo       Odessa

Wildschuetz, Danielle   Blue    Mighty Mo       Bates City      Champion

 

Class   Goat Junior Showmanship

 

Thompson, Dustin        Blue    Fairview        Dover

Dickmeyer, Taylor       Blue    Napoleon Cloverleaf     Sibley

Limback, Isabella       Blue    Alma 4-H        Waverly Champion

 

The Lafayette County 4-H/FFA Fair Sheep Show was held Wednesday, July 17 at Fairground Park in Higginsville.  Judy O’Neal, Janet Daubendiek, David Soerries and Melisa Bertz were the Fairboard members in charge with assistance from the other Fairboard members.

 

Category        Sheep

Class   Katahdin Ram Lamb

Fahrmeier, Elizabeth    Blue    Napoleon Cloverleaf     Wellington

Fahrmeier, Samuel       Blue    W-N FFA Wellington

Beckemeyer, Christa     Blue    W-N FFA Napoleon        Champion

Class   Katahdin Ewe Lamb

Beckemeyer, Christa     Blue    W-N FFA Napoleon

Fahrmeier, Samuel       Blue    W-N FFA Wellington

Fahrmeier, Elizabeth    Blue    Napoleon Cloverleaf     Wellington      Champion

Class   Suffolk Ewe 1 year & under 2

Strathman, Tabitha      Blue    Hazel Dell      Higginsville

Class   Suffolk Ewe Lamb

Strathman, Tabitha      Blue    Hazel Dell      Higginsville

Class   Crossbred Ewe 2 years & older

Crowley, Serra  Blue    Oak Grove Glory  Odessa

Crowley, Serra  Blue    Oak Grove Glory  Odessa  Champion

Class   Market Lambs

Boland, Kristin Blue    Fairview        Lexington

Crowley, Serra  Blue    Oak Grove Glory  Odessa

Boland, Kristin Blue    Fairview        Lexington

Crowley, Serra  Blue    Oak Grove Glory  Odessa  Grand Champion

Kesten, Ryli    Blue    Walkenezer      Concordia       Reserve Grand

 

Class   Overall Sheep Showmanship

Boland, Kristin Blue    Fairview        Lexington

Fahrmeier, Samuel       Blue    W-N FFA Wellington

Fahrmeier, Elizabeth    Blue    Napoleon Cloverleaf     Wellington

Kesten, Ryli    Blue    Walkenezer      Concordia

Beckemeyer, Christa     Blue    W-N FFA Napoleon

Strathman, Tabitha      Blue    Hazel Dell      Higginsville

Crowley, Serra  Blue    Oak Grove Glory  Odessa  Champion

 

 

morning challenge