COLUMBIA, Mo. — Several students in the KMZU listening area were awarded state proficiency awards for their hard work and dedication. 

According to news releases, proficiency awards recognize FFA members who excel as agricultural entrepreneurs, employees or volunteers while gaining hands-on career experience. Students can earn honors on 48 proficiency areas ranging from Agricultural Communications to Wildlife Production and Management.

The following area students received first place in their respective proficiency areas:

Award Area Name Chapter
Agricultural Communications Mariah Fox Trenton
Agricultural Education Sydnee Mason Marshall
Agricultural Mechanics Fabrication & Design Drew Magers La Plata
Agricultural Mechanics Repair & Maintenance – Entrepreneurship Lucas Staton Carrollton ACC
Agricultural Processing Autumn Fuemmeler Glasgow
Agriscience Animal Systems Research Abby Turner Brookfield
Agriscience Integrated Systems Research Daniel Stephens Smithville
Agriscience Plant Systems Research William Grant Carrollton ACC
Diversified Agriculture Production Derrek Hardy Brookfield
Diversified Crop Production – Placement Derek Stimpson Trenton
Diversified Livestock Production Matt Stafford Milan
Fiber and/or Oil Crop Production Cole Paxton Windsor
Forage Production Austin Freund Concordia
Forest Management Lucas Gerke Boonville
Fruit Production Abigail Bertz Odessa
Goat Production Kade Plattner Chillicothe
Sheep Production Samuel Fahrmeier Wellington-Napoleon
Specialty Crop Production Samantha Thomas Green City
Turf Grass Management Neal Barnett Wellington-Napoleon
Vegetable Production Ashton Colvin Glasgow
Veterinary Science Katerina Black Trenton

The following area students received second place in their respective proficiency areas:

Award Area Name Chapter
Agricultural Processing Madison Magee Higginsville
Agricultural Sales – Placement Kaitlyn Stratman Troy
Agricultural Services Cole Schlup California
Agriscience Integrated Systems Research Justin Thoeni Carrollton ACC
Diversified Agriculture Production Emily Binder Salisbury
Diversified Horticulture Gunnar Leach Chillicothe
Environmental Science & Natural Resource Management Jake Miller Marshall
Equine Science – Placement Hunter Whitebread  Blue Springs South
Food Science & Technology Kamryn Lee Norborne
Forest Management Jamee Scearce East Buchanan
Home &/or Community Development Blayre Messner Albany
Turf Grass Management Luke Wiese Sullivan
Vegetable Production Allison Bertz Odessa