Election | KMZU The Farm 100.7 FM https://www.kmzu.com Top Country Hits & 24/7 Local News Fri, 26 Apr 2019 02:28:28 +0000 en-US hourly 1 https://wordpress.org/?v=5.1.1 https://s3.amazonaws.com/kmzu-audio/wp-content/uploads/2013/04/01153932/cropped-KMZULogo-32x32.jpg Election | KMZU The Farm 100.7 FM https://www.kmzu.com 32 32 Election Results — Municipal Election, April 2, 2019 https://www.kmzu.com/election-results-municipal-election-april-2-2019/ Wed, 03 Apr 2019 01:46:24 +0000 http://www.kmzu.com/?p=280748

***All election results are unofficial until certified by local and state election authorities.***

Click on the county name below to view all unofficial results. 

Caldwell County

Carroll County

Chariton County

Clinton County

Cooper County

Daviess County

Grundy County

Howard County

Johnson County

Lafayette County

Linn County

Livingston County

Pettis County

Randolph County

Ray County

Saline County

Sullivan County

]]>
Linn County municipal election results – April 2, 2019 https://www.kmzu.com/linn-county-municipal-election-results-april-2-2019/ Wed, 03 Apr 2019 00:21:24 +0000 http://www.kmzu.com/?p=279391

*** All election results are unofficial until certified by local and state election authorities.***

Linn County Total Precincts 13
13 Precincts Reporting
Number of Votes
Race, April 2019
Linn County Question 1
Yes1111
No189
Linn County R-I School District Board of Education (2)
Tim Coram65
Shannon Murrell114
Daniel Singleton83
Brookfield R-III School District Board of Education (2)
Robert W. Frock, Jr. 126
Galen "Bubby" Hicks238
Jim McIntyre296
Phillip Sensenich168
Meadville R-IV School District Board of Education (2)
Ben Keller134
Kelly Schwager138
Meadville R-IV School District Proposition 2
Yes148
No14
Marceline R-V School District Board of Education (2)
Mark Bloss67
Kimberly Corbin216
Cindi Black Rodgers276
Landon Teeter153
City of Browning Alderman-at-Large (1)
Jackie Flummer14
Chad Gooch18
James Hajek3
Kelly Jones14
City of Bucklin Mayor (1)
Josh McNeil82
John Wright42
City of Bucklin Alderman (2)
Ben Bell75
Kim Harrison 52
Jim Riley91
City of Bucklin Proposition 1
Yes109
No17
City of Laclede Alderman (2)
Lynn R. Clark44
Corey Ludington30
Doughlas Pekelder10
Barbara Richmond (Write In)65
Cheryl Wallace (Write In)34
City of Marceline Council Member (2)
Mary Gibson76
Jeri Holt210
Lacey (Brammer) Meissen181
Eric Thurman93
City of Marceline Proposition 1
Yes218
No81
Baker Township Question 1
Yes23
No3
Bucklin Township Question 1
Yes117
No28
Clay Township Question 1
Yes 31
No1
Enterprise Township Question 1
Yes11
No1
Grantsville Township Question 1
Yes23
No4
Jackson Township Question 1
Yes24
No0
Jefferson Township Question 1
Yes106
No33
Locust Creek Township Question 1
Yes49
No10
Marceline Township Question 1
Yes30
No11
North Salem Township Question 1
Yes3
No2
Parson Creek Township Question 1
Yes94
No12
Purdin Special Road District Question 1
Yes16
No1
Yellow Creek Township Board Member (2)
Jeff Edwards22
Jeff Hill30
Terry Morris14
Yellow Creek Township Question 1
Yes16
No1
Marceline R-V School District Board of Education - One Year Term (1)
Lex Cavanah354
City of Browning Mayor (1)
R. Dean Spencer24
City of Meadville Mayor (1)
Ruth Musterman46
City of Meadville Alderman (2)
Deborah K. Bennett40
Tim Kasey54
City of Linneus Mayor (1)
David Brinkley28
Uncontested Races
City of Linneus Alderman-at-Large (2)
Willie Boley24
Madeline Oertwig26
City of Purdin Mayor (1)
Write-in5
City of Purdin Alderman (2)
Debbie Pergande11
Write-in3
Baker Township Trustee (1)
Dale Fitzgerald22
Baker Township Board Member (2)
Eugene Liebhart18
Ronald Phillips20
City of Purdin Clerk (1)
Terri Fitzgerald
Bucklin Township Trustee (1)
James R. Main127
Bucklin Township Board Member (2)
Larry Jones109
Keenan Switzer116
Bucklin Township Clerk (1)
Kathy Main127
Clay Township Trustee (1)
Jared Kehr29
Clay Township Board Member (2)
Jim Donoho28
Larry Muck31
Clay Township Clerk
Write-in3
Enterprise Township Trustee (1)
Rodney Seals11
Enterprise Township Board Member (2)
Gary C. Gray, Jr. 10
Aaron D. Palmer10
Enterprise Township Clerk (1)
Kerry Buchmayer11
Grantsville Township Trustee (1)
Glen Murrain23
Grantsville Township Board Member (2)
Clarke Burns21
Dane Lambert21
Grantsville Township Clerk (1)
Jennifer Pfeiff22
Jackson Township Trustee (1)
Jerry Gibson19
Jackson Township Board Member (2)
Ernest Trentham23
Bill Young22
Jackson Township Clerk (1)
Lynn A. Bagley23
Jefferson Township Trustee (1)
Duane Curley128
Jefferson Township Board Member (2)
Jim Klein106
Stephen Wood104
Jefferson Township Clerk (1)
Brian Elson119
Locust Creek Township Trustee (1)
Wesley Groves56
Locust Creek Township Board Member (2)
Richard M. Butterfield41
Dennis Davis55
Locust Creek Township Clerk (1)
Dlebert D. Russell56
Marceline Township Trustee (1)
David Paalhar36
Marceline Township Board Member (2)
Jerry Ervie39
John Paalhar28
Marceline Township Clerk (1)
Carolyn Hawkins36
North Benton Township Trustee (1)
Sherry Hoerrmann30
North Benton Township Board Member (2)
Rick Bennett26
Karlos Hoerrmann28
North Benton Township Clerk (1)
Jody Miller29
North Salem Township Trustee (1)
Jim Pfeiff5
North Salem Township Board Members (2)
Julie A. Byers5
Dallas Kaschmieder5
North Salem Township Clerk (1)
Patsy Bailey5
Parson Creek Township Trustee (1)
Rick E. Hammond110
Parson Creek Township Board Member (2)
Clinton Beall96
Shawn Wood91
Parson Creek Township Clerk (1)
Jacob N. Dinsmore101
Purdin Special Road District Board Member (2)
Kenny Creason14
Tim L'Heureux11
Purdin Special Road District Clerk (1)
Sandy Hollon17
Yellow Creek Township Trustee (1)
Scott Armstrong33
Yellow Creek Township Clerk (1)
Jenny Armstrong33

]]>
Lafayette County municipal election results – April 2, 2019 https://www.kmzu.com/lafayette-county-municipal-election-results-april-2-2019/ Wed, 03 Apr 2019 00:17:39 +0000 http://www.kmzu.com/?p=279389

*** All election results are unofficial until certified by local and state election authorities.***

Lafayette County Total Precincts 14
Precincts Reporting
Race, April 2019 Number of Votes
City of Bates City Mayor (1)
Shawn E. Fox29
Tom Speakman1
Don White54
City of Bates City Alderman Ward I (1)
Sherry Gaverth24
Donnie Hammond7
Forrest O. Jeffery10
Oak Grove R-VI School District Board of Education (2)
Brad "Bucky" Hulse24
Drew Hudson38
Greg Latshaw37
Montie Tripp48
School District R-IX of Lafayette County Board of Education (2)
Sam Leach247
Rheanna Todd236
School District R-IX of Lafayette County Proposition K.I.D.S.
Yes235
No54
Odessa Special Road District Question 1
Yes887
No350
Odessa Fire and Rescue Protection District Question 1
Yes775
No459
Odessa Fire and Rescue Protection District Question 2
Yes740
No495
City of Odessa Alderman Ward I (1)
Steve Lockhart83
Aaron Martin82
School District C-1 of Lafayette County Board of Education (2)
Eric Lockard500
Janet Ritzinger594
School District C-1 of Lafayette County Question 1
Yes560
No112
City of Higginsville Question 1
Yes387
No79
Corder Special Road District Commissioner (1)
Jason D. Edwards83
Donald Manning36
City of Corder Question 1
Yes 47
No38
Waverly Special Road District Question 1
Yes69
No18
Lexington R-V School District Board of Education (2)
Mary Kate Alkire360
Linda Florence694
Charles Hollingsworth231
Susan R. Kirkpatrick99
Chad Andrew Thompson679
Village of Aullville Board of Trustees (3)
Christy Borgstadt6
Travis Estes6
Misty Getman6
Concordia Fire Protection District Question 1
Yes397
No61
City of Concordia Prop. 1
Yes232
No77
City of Concordia Prop. 2
Yes239
No72
City of Concordia Prop. 3
Yes268
No40
City of Emma Alderman-at-Large
Dennis Meyer15
Wilbert Meyer13
City of Lexington Councilperson Ward II (1)
Jeff Simpson85
Rodney Wolken188
City of Blackburn Question 1
Yes2
No2
City of Waverly Alderman Ward II (1)
Billy Arnold9
Carl Cordray33
City of Mayview Alderman-at-Large
Christine Smith7
Michelle Smith14
Uncontested Races
City of Bates City Alderman Ward II - Two Year Term (1)
Darren Hilbrenner18
City of Bates City Alderman Ward II - One Year Term (1)
Julie White34
City of Oak Grove Alderman Ward III (1)
Dana Webb5
City of Odessa Alderman Ward II (1)
Tom D. McElwee206
City of Higginsville Alderman Ward I (1)
Scott Rhoad159
City of Higginsville Alderman Ward II (1)
Beau Linebach153
City of Higginsville Alderman Ward III (1)
Stanton Thompson132
City of Concordia Alderman Ward I (1)
Kaleb S. Nierman118
City of Concordia Alderman Ward II (1)
Robert A. Hemme181
City of Emma Mayor (1)
Randal Bredehoeft15
City of Lexington Councilperson Ward I (1)
Steve Terry (Write In)102
Jill S. Calvert85
City of Lexington Councilperson Ward III (1)
Frank Ashinhurst (Write In)113
Brad Worthington58
City of Lexington Councilperson Ward IV (1)
Jim Pohle (Write In)133
Cary Beal54
Write-in
City of Alma Alderman Ward I (1)
Lauren Knipmeyer27
City of Alma Alderman Ward II (1)
Chris Boehmer24
City of Blackburn Alderman Ward I (1)
Michael Thieme1
City of Blackburn Alderman Ward II (1)
Shannon Nichols4
City of Waverly Alderman Ward I (1)
Richard Dodson23
City of Odessa Alderman Ward III (1)
Michael G. Stevens238
City of Lake Lafayette Mayor (1)
Donny Reynolds27
City of Lake Lafayette Alderman-at-Large (2)
Mike Betts23
Mayor for city of Alma (1)
Justin Boehmer9
(Write In)1

]]>
Johnson County municipal election results – April 2, 2019 https://www.kmzu.com/johnson-county-municipal-election-results-april-2-2019/ Wed, 03 Apr 2019 00:15:02 +0000 http://www.kmzu.com/?p=279386

*** All election results are unofficial until certified by local and state election authorities.***

Johnson County Total Precincts: 10
10 Precincts Reporting:
Number of Votes
Race, April 2019
City of Warrensburg Council Member (2)
Tarl Bentley503
Nolan Brooks553
Scott Holmberg787
City of Warrensburg Question 1
Yes796
No355
City of Holden Ward I Council Member (1)
Forrest Brillhart32
Angie Thomas26
City of Holden Ward IV Council Member (1)
Larry Clarkin47
Julie Fields (Jones)55
City of Holden Question 1
Yes188
No78
City of Knob Noster Ward II Alderman (1)
Jared Goucher22
Edward Thering30
City of Centerview Alderman-at-Large (2)
James Foote15
Holly Ridge17
City of Centerview Question 1
Yes15
No4
City of Kingsville Alderman-at-Large (2)
Lindsey Bush23
Tammie Curry16
Steve Reiman22
City of Leeton Mayor (1)
Taylor Elwell64
Steven Koonse26
City of Leeton Alderman-at-Large (2)
Steve Muse81
John Thomas76
Kingsville School District Board of Educatoin (2)
Mike Fryberger115
Art Worsley87
Kingsville School District Proposition K.I.D.S.
Yes101
No50
Holden R-III School District Directors (2)
Sarah Abel497
Kevin Coleman506
Kristl D. Thompson292
Holden R-III Proposition K.I.D.S.
Yes575
No223
Chilhowee R-IV School District Directors (2)
Katrina Renell Anstine97
Jared Alan Coulter45
Howard Wendell Jackson59
Warrensburg R-VI School District Board Members (2)
Morris Collins1284
Richard Jon Miller773
Matthew C. Sergent818
Johnson County R-VII School District Board of Directors (2)
Ronnie Christian162
James Hoppenthaler229
Tony Renolds300
Knob Noster R-VIII School District Directors (2)
Larry Bolton199
Clifford Everts200
Jared Goucher123
Tom Hughes177
Leeton R-X School District Directors (2)
Sandra Elwell160
Brian Ross Uptegrove137
Jeff Wallace86
Sherwood CR-8 School District Directors (2)
Robert T. Schumaker5
Daniel Turner4
Sherwood CR-8 School District Proposition 2
Yes2
No3
Windsor HR-1 School District Directors (2)
Kathlene Brown7
Steven Eggers8
Renee Gerke12
Elda R. Lewis10
Mark Rains11
Oak Grove JR-6 School District Directors (2)
Drew Hudson3
Brad "Bucky" Hulse6
Greg Latshaw6
Montie Tripp9
Sweet Springs SR-7 School District (2)
Eric P. Giffen0
Marc W. Johnson0
Nathaniel "Nate" Lea0
Paula Staples0
Concordia Fire Protection District Question 1
Yes7
No1
Windsor Ambulance District Question 1
Yes19
No6
Western Missouri Medical Center Trustee (1)
Sue Hook2268
Paul D. Polychronis1212
Johnson County Community Heath Services Trustee (2)
Darlene Buckstead1702
Vickie Cooperider1345
Kay Stauffer1572
James L. Williams1464
Johnson County Proposition P
Yes2818
No1075
Uncontested Races
City of Holden Ward II Council Member (1)
Jim Nipko32
City of Holden Ward III Council Member (1)
James McDaniel58
City of Knob Noster Mayor (1)
Adam C. Morton138
City of Knob Noster Ward I Alderman (1)
Richard (Rick) Babineaux42
City of Knob Noster Ward III Alderman (1)
Benjamin Liechti55
City of Knob Noster City Collector (1)
Christina Limback143
City of Kingsville Mayor (1)
Neil O'Hare31
Windsor Ambulance District Board Member (1)
Steve Galloway24
Southeast Sewer District Board of Supervisors - Five Year Term (1)
Write-in22
Southeast Sewer District Board of Supervisors - Three Year Term (1)
Write-in21

]]>
Grundy County municipal election results – April 2, 2019 https://www.kmzu.com/grundy-county-municipal-election-results-april-2-2019/ Wed, 03 Apr 2019 00:12:42 +0000 http://www.kmzu.com/?p=279380

*** All election results are unofficial until certified by local and state election authorities.***

Grundy County Total Precincts : 9
Precincts Reporting:
Number of Votes
Race, April 2019
Trenton R-IX School District Board of Education (2)
Dorothy Taul1164
Marcie Cutsinger1273
Trenton R-IX School District Bond Issue
Yes1154
No462
Laredo R-VII School District Board of Education (2)
Kristi Urich
Angela Lowery
Lardeo School District Prop. 1
Yes102
No34
Meadville R-IV School District Board of Education (2)
Ben Keller1
Kelly Schwager2
Meadville R-IV Prop. 2
Yes2
No0
City of Trenton Mayor (1)
Linda A. Crooks802
Rocky L. Dunkin130
Nick McHargue360
Larry Porter60
City of Trenton Councilperson First Ward (1)
Glen Briggs157
Kenneth Weaver119
City of Trenton Councilperson Second Ward (1)
Danny Brewer185
Robert Romesburg84
City of Trenton Councilperson Third Ward (1)
Harry Kately78
Catheryn (Cathie) Smith247
City of Trenton Councilperson Fourth Ward (1)
Jim Bush146
Josh Dolan297
City of Laredo Alderman-at-Large (2)
Derek Eckert27
Saundra Marrs12
Brett Mathews23
Cassidsy Russell17
City of Laredo Question 1
Yes25
No17
City of Spickard Alderman-at-Large (2)
Frank Felder
Janice Vandevender
Franklin Township Board Member (2)
Roger Bonnett11
Martin Chapman41
Lewis Griffin12
Walter Pickett25
Franklin Township Levy
Yes29
No20
Jackson Township Levy
Yes9
No1
Jefferson Township Levy
Yes42
No7
Madison Township Levy
Yes70
No22
Marion Township Levy
Yes23
No3
Myers Township Levy
Yes12
No4
Trenton Township Trustee (1)
Jack Derry721
Bill Wilson607
Wilson Township Board Member (2)
Adam Cooksey58
Stan Dudley25
Ronald Owens53
Russ Thompson53
Bradley Wilford35
Wilson Township Levy
Yes89
No31
Uncontested Races
Pleasant View R-VI School District Board of Education
Write-in
Spickard R-II School District Board of Education (1)
Write-in
City of Spickard Mayor (1)
Write-in
Town of Tindall Mayor (1)
Write-in
Town of Tindall Board of Aldermen (4)
Write-in (4)
Harrison Township Trustee (1)
Write-in
Harrison Township Board Member (2)
Write-in (2)
Harrison Township Clerk (1)
Write-in
Spickard Road District Board Member (1)
Write-in
Washington Township Trustee (1)
Write-in
Washington Township Board Member (2)
Write-in (2)
Washington Township Clerk (1)
Write-in
Wilson Township Clerk (1)
Write-in

]]>
Daviess County municipal election results – April 2, 2019 https://www.kmzu.com/daviess-county-municipal-election-results-april-2-2019/ Wed, 03 Apr 2019 00:08:09 +0000 http://www.kmzu.com/?p=279378

*** All election results are unofficial until certified by local and state election authorities.***

Daviess County Total Precincts :
Precincts Reporting:
Race, April 2019 Number of Votes
Gallatin R-V School Board (2)
Jese Bird237
William V. Irby144
Martin Sweatman231
North Daviess R-III School Board (2)
Patty Baker42
James Duly56
Ruth Lewis40
Pattonsburg R-III School Board (2)
Brooke Johnson66
Steven Pankau70
Jason Teel33
Nathan Woodward47
South Harrison R-II School Board (2)
Terry L. Daniel0
C.F. Rainey0
Jeremy Vanmeter0
Shoal Creek Fire District Director (1)
Ernest Lee Burns0
Scott Burns0
Phil Clevenger0
Edward Fry4
Tony Kirkendoll7
Nancy Mallory0
Delbert Miller5
Jerald Wiedmier0
Shoal Creek Fire District Question 1
Yes0
No9
Shoal Creek Fire District Question 2
Yes0
No9
Village of Altamont Trustee (2)
Harold Anderson9
Ryan Clark13
Karia Jones18
City of Coffey Alderman-at-Large, Two Year Term (2)
Carolyn Griffin7
Virgil Griffin7
Village of Jameson Trustee (2)
Patricia Baker10
James R. Cook8
Deann J. Fisher17
Loriann Fisher16
City of Jamesport Mayor (1)
Rick Shepherd Sr. 27
Dana R. Urton37
City of Jamesport Question 1
Yes29
No39
Village of Lock Springs Trustee (2)
Paul Fields6
LaTisha Perkins6
Village of Winston Director (2)
LaRae Loyd18
Clayton Uthe14
Grand River Township Trustee
M. Elaine Bohannon34
C. Julie Cox29
Grand River Township Director (2)
Colt Bohannon26
Steve Bohannon35
Arvin R. Bunker28
Paul J. Caven26
Jackson Township Director (2)
David R. Leeper23
Chris Smith23
John Wells20
Uncontested Races
Jefferson Township Director (2)
Gary Clark
Melvin McFee
Liberty Township Director (2)
Clint Bird
Kenneth Youtsey
Monroe Township Director (2)
Robert Harlow
Phillip Zachary Morrison
Sheridan Township Director (2)
David Allen
George Winger
Union Township Director (2)
R. G. Curtis
Clinton Vanatta
Washington Township Director (2)
Randy Eads
Nancy Pool
Lincoln Township Director (2)
James Gates
Stan Tibbles
KAW Fire Protection District Director - Six Year Term (1)
Randy Turner
KAW Fire Protection District Director - Two Year Term (1)
Ronald Wayne Alexander
McFall Fire Protection District Director - Six Year Term (1)
Write-in
McFall Fire Protection District Director - Two Year Term (1)
Write-in
Daviess County PWSD 1, Sub. Dist 4 Board Member (1)
Lary Cornett
Harrison County PWSD 2, Sub Dist. 5 Board Member (1)
Write-in
Clinton Co PWSD 3, Sub Dist. 1 Board Member (1)
Francis David O'Connor
Daviess Co. Special Road Dist. 1 Commissioner (1)
Write-in
Lock Springs Special Road Dist. Commissioner
Write-in
City of Coffey Alderman-at-Large, One Year Term (1)
Write-in
City of Gallatin Mayor (1)
Barbara Ballew
City of Gallatin Alderman East Ward (1)
Carol Walker
City of Gallatin Alderman West Ward (1)
Steve Evans
City of Jamesport Alderman South Ward (1)
Gary Alexander
City of Jamesport Alderman North Ward (1)
Geoff Eads
Village of Winston Trustee (2)
Write-in
Write-in
Colfax Township Trustee (1)
Richard Evans
Colfax Township Clerk (1)
Sandra Morrison
Grand River Township Clerk (1)
Patricia (Patty) Baker
Jackson Township Trustee (1)
Don R. Tolen
Jackson Township Clerk (1)
Write-in
Jamesport Township Trustee (1)
Write-in
Jamesport Township Director (1)
Write-in
Jamesport Township Clerk (1)
Jayla Smith
Jefferson Township Trustee (1)
Donnie Pittsenbarger
Jefferson Township Clerk (1)
Charles Strong
Liberty Township Trustee (1)
Sharon Anthuis
Liberty Township Clerk (2)
Will Grady
Lincoln Township Trustee (1)
James Gutshall
Lincoln Township Clerk (1)
DeLynda Payne
Monroe Township Trustee (1)
Jeffrey S. Riley
Monroe Township Clerk (1)
Mitchell S. Riley
Sheridan Township Trustee (1)
Charles Rodabaugh
Sheridan Township Clerk (1)
Carl Russell
Union Township Trustee (1)
Tim Osborn
Union Township Clerk (1)
Bill Hunt
Washington Township Trustee (1)
Doug Reed
Washinton Township Clerk (1)
Deanna Nelson

]]>
Cooper County municipal election results – April 2, 2019 https://www.kmzu.com/cooper-county-municipal-election-results-april-2-2019/ Wed, 03 Apr 2019 00:07:55 +0000 http://www.kmzu.com/?p=279376

*** All election results are unofficial until certified by local and state election authorities.***

Cooper  Total Precincts :10
Precincts Reporting:
Number of Votes:
Race, April 2019 Report 1 Report 2 Final
Boonville R-I School District Board (2)
James R. Gann1,218
Steve Litwiller1,360
Boonville School District Proposition 2
Yes1,349
No319
Boonville School District Proposition 3
Yes1,159
No512
Village of Wooldridge Board of Trustees
(Vote for Three)
Colleen G. Boorn3
Kelly L. Murphy3
Write-in0
City of Boonville City Attorney (1)
Charissa Mayes36
Michael Stock139
Village of Windsor Place Board of Trustees
(3)
Jenny Alpers43
Karen Myers44
Maeola Rowles41
City of Blackwater Councilman-at-Large (2)
Tanner J. Fahrendorf10
Richard Wilson8
Prairie Home R-V School District Board of Directors (2)
Steven B. McDonnold35
Donald "Will" Simmons118
Patrick Twenter103
Smithton R-VI School Board (2)
Jason Brown5
Erin L. Gilbert0
Becky Williams5
Pilot Grove C-IV School Board
Earl E. Haller141
Jennifer Krumm161
Cydney Mayfield57
Joni L. Schupp227
Bradley Wayne Vollmer71
City of Pilot Grove Councilman-at-Large (2)
Donna Bader97
Sandra Meisenheimer91
Patrick Skain46
Uncontested Races
Boonville City Attorney (1)
Brad L. Wooldridge868
Boonville City Councilman Ward I (1)
Vanella Dorman247
Boonville City Councilman Ward III (1)
Whitney Venable344
Boonville City Councilman Ward IV (1)
Morris Carter162
City of Bunceton Councilman East Ward (1)
Mamie Vollmer8
City of Bunceton Councilman West Ward (1)
Teresa Bell18
City of Prairie Home Mayor (1)
Donald Ray Lohse44
City of Prairie Home Alderman East Ward (1)
Eric Kirschman28
City of Prairie Home Alderman West Ward (1)
Donald D. Dietzel21

]]>
Clinton County municipal election results – April 2, 2019 https://www.kmzu.com/clinton-county-municipal-election-results-april-2-2019/ Wed, 03 Apr 2019 00:05:27 +0000 http://www.kmzu.com/?p=279374

*** All election results are unofficial until certified by local and state election authorities.***

Clinton County Total Precincts:
Precincts Reporting:
Number of Votes
Race, April 2019
Clinton County Proposition 1
Yes
No
Clinton County R-III School District Directors (2)
Mark Coulter
Steve Garr
Craig A. Graham
Thomas L. Morsbach
Jennifer Turley
Clinton County R-III School District Question 1
Yes
No
Lawson R-XIV School District Directors (2)
Kurt Benedict
Kevin Jones
Tamara Pollard
Lawson R-XIV School Question 1
Yes
No
Osborn R-O Directors (2)
Julie Dierenfeldt
Joel Polsky
Ashley Robinson
Smithville R-II School District Board Members (2)
Sarah Lamer
Len A. Matthies
Carmen Xavier
Ray County Water District 1 Directors (1)
Linda Ann Cooper
William R. Zeurner
Holt Fire District Board Member (1)
Ralph James Wright
Jerry Allen Nicas
Cameron Special Road District Board Members (1)
Larry Harper
John Schindler
Plattsburg Special Road District Question 1
Yes
No
City of Cameron Council Member (1)
Julie Ausmus
John Fieghert
City of Holt Alderman (1)
Alec D. Assel
Leon Clifford
Mathew Schaeffer
City of Lathrop Alderman South Ward (1)
Roy Adams
Coetta Whiteley
City of Osborn Adlermen-at-Large (1)
Carlena Bradford
Mike Tanner
Village of Grayson Board of Trustees - Two Year Term (2)
Robyn McNeely
Carol L. Rice
Village of Grayson Board of Trustees - One Year Term (2)
Jim E. Horn
Margaret Ann Norris
Joe L. Transmeier
Village of Turney Board of Trustees (2)
Chad Swoindler
JoAnn Swindler
Uncontested Races
Dekalb-Clinton Ambulance District Board Member Subdistrict III (1)
Write-in
Plattsburg Special Road District Board Member (1)
Corey W. Wilkinson
City of Gower Mayor (1)
Write-in
City of Gower Alderman Ward I (1)
Michael G. Krueger
City of Gower Alderman Ward II (1)
Randy Jameson
City of Holt Mayor (1)
Stewart Wells
City of Lathrop Mayor (1)
Dean Langner
City of Lathrop Alderman North Ward
Gerald Snodgrass
City of Osborn Mayor (1)
David E. Meek
City of Plattsburg Alderman Ward I (1)
Clyde May
City of Plattsburg Alderman Ward II (1)
Sue Malone
City of Plattsburg Alderman Ward III (1)
Ken Tongue
City of Trimble Mayor (1)
Jack Lizar
City of Trimble Alderman Ward I (1)
Toni Hill
City of Trimble Alderman Ward II (1)
Mike Shyrock

]]>
Chariton County municipal election results – April 2, 2019 https://www.kmzu.com/chariton-county-municipal-election-results-april-2-2019/ Wed, 03 Apr 2019 00:03:30 +0000 http://www.kmzu.com/?p=279372

*** All election results are unofficial until certified by local and state election authorities.***

Chariton County Total Precincts:
  Precincts Reporting:
Number of Votes:
Race, April 2019
Brunswick R-II School District Board Members (2)
Tom Zeilstra223
Schuyler Manson255
Brunswick R-II School District Proposition Wildcats
Yes236
No55
Brookfield R-III School District Board (2)
Robert W. Frock, Jr. 0
Galen (Bubby) Hicks2
Jim McIntyre1
Phillip Sensenich1
Marceline R-V School District Board Members - Three Year Term (2)
Mark Bloss19
Kimberly Corbin74
Cindi Black Rodgers79
Landon F. Teeter43
Glasgow School District Board Members (2)
Bob Draffen28
Nikki Gouge28
Brandi Hill5
Lee Ann Lawson16
Glasgow Fire Protection District Director (2)
Curtis Black34
Bary Brundage31
Mark (Red) Neville27
City of Brunswick Question 1
Yes95
No43
City of Glasgow Mayor (1)
Fred Foley7
Scott Morris2
City of Keytesville Alderman North Ward - Two Year Term (1)
Roy (Krunch) Bennett12
Marshall Meagher14
City of Keytesville Question 1
Yes37
No10
City of Mendon Mayor (1)
Dennis Still48
Troy Fainter18
City of Salisbury Alderman First Ward - Two Year Term (1)
Dan R. Brooks13
Eddie Hubbard10
City of Sumner Question 1
Yes24
No9
Bee Branch Township Question 1
Yes29
No0
Bowling Green Township Question 1
Yes12
No0
Brunswick Township Board Member - Two Year Term (2)
Kirk Gunn111
Merideth Manson117
Robert (Bobby) Meyer173
Jared Morris122
Cockrell Township Question 1
Yes11
No1
Chariton Township Board Member - Two Year Term (2)
Ronald Hagedorn43
Roger Kaneer11
William A. Schmidt Jr. 44
Keytesville Township Question 1
Yes62
No7
Cunningham Township Board Member (2)
Gary Diehl58
John R. Guilford Jr. 34
Randy Thudium28
Musselfork Township Board Member (2)
Roland Blaisdsell26
Daniel Standley11
Rex Whitis28
Salisbury Township Board Member (2)
Mike Kothe62
Jeff Linneman73
Jim Nanneman80
Salisbury Township Question 1
Yes105
No14
Yellow Creek Township Question 1
Yes28
No4
Uncontested Races
Marceline R-V School District Board Members - One Year Term (2)
Lex Cavanaugh103
Yellow Creek Fire District Director - Six Year Term (1)
Write-in3
Yellow Creek Fire District Director - Four Year Term (1)
Virgil Gray14
Yellow Creek Fire District Director - Two year Term (1)
Steve Fay16
City of Brunswick Mayor (1)
Write-in78
City of Brunswick Alderman (2)
Cindy J. Collier112
Write-in40
City of Glasgow Alderman North Ward (1)
Write-in
City of Keytesville Mayor (1)
Bob Littleton
City of Keytesville Alderman North Ward - One Year Term (1)
Laura Friesz
City of Keytesville Alderman South Ward - Two Year Term (1)
Julie McKenzie
Village of Dalton Mayor (1)
Write-in
Village of Dalton Alderman - Two Year Term (2)
Write-in
Write-in
Village of Dalton Alderman - One Year Term (1)
Write-in
City of Mendon Alderman First Ward (1)
Greg Young
City of Mendon Alderman Second Ward (1)
Write-in
City of Salisbury Mayor (1)
Stephen J. Kacvinsky
City of Salisbury Alderman Second Ward - Two Year Term (1)
Write-in
City of Salisbury Alderman Second Ward - One Year Term (1)
Write-in
City of Salisbury Alderman Third Ward - Two Year Term (1)
Chad Wagner
City of Sumner Alderman (2)
William Allen Hayes
Write-in
Brunswick Township Trustee (1)
Charles Richardson
Brunswick Township Clerk (1)
Kimberly Jacobs
Chariton Township Trustee (1)
Cale J. Aholt
Chariton Township Clerk (1)
Cheryl Schmidt
Cunningham Township Trustee (1)
Sidney Phillips
Cunningham Township Clerk (1)
Jeanne Lentz
Musselfork Township Trustee (1)
Phyllis Taylor
Musselfork Township Clerk (1)
Ed Spencer
Salisbury Township Trustee (1)
Kelly Henke
Salisbury Township Clerk (1)
Heather Kruessel

]]>
Carroll County municipal election results – April 2, 2019 https://www.kmzu.com/carroll-county-municipal-election-results-april-2-2019/ Wed, 03 Apr 2019 00:02:37 +0000 http://www.kmzu.com/?p=279364

*** All election results are unofficial until certified by local and state election authorities.***

Carroll County Total Precincts :
Precincts Reporting:
Number of Votes:
Race, April 2019
Carrollton R-VII School District Board of Education (2)
Alvin L. Brownley448
Diana Smith502
Eric Woodward614
Town of Carrollton Mayor (1)
Tom Anderson286
Scott Bartlett442
Town of Carrollton Councilman Ward IV (1)
Roy E. Bartlett139
Everett Shields155
Town of Carrollton City Clerk (1)
Dana L. Reimer
Town of Carrollton City Attorney (1)
Write-in
Town of Carrollton Councilperson Ward II (1)
Susan Bliss
Norborne R-VIII School District Board of Education (2)
Magie Heil145
David Kirsten148
Travis Larkins62
Chirs Leabo297
City of Norborne Mayor (1)
Natalie Fergason127
Roger Leabo103
City of Norborne Alderman Ward I (1)
Jacob DeMint69
Charles R. Litchie, Jr. 36
Egypt Township Board Member (2)
Daniel Carpenter157
Mark Drehle150
James A. (Jim) Wheeler177
City of Norborne Alderman Ward II (1)
David Deitch83
Ronald Lyon43
Bosworth R-V School District Board of Education (2)
Donna D. Forrest26
Susan Huffmon26
Danielle Storm Oser41
Brunswick BR-2 School District Board of Education (2)
Schuyler Manson
Tom Zeilstra
Brunswick BR-2 School District Proposition Wildcats
Yes19
No3
Shoal Creek Fire Protection District Question 1
Yes27
No17
Shoal Creek Fire Protection District Question 2
Yes26
No18
Shoal Creek Fire Protection District Board of Directors (Top 5)
Ernest Lee Burns30
Scott Burns15
Phil Clevenger29
Edward Fry10
Tony Kirkendoll12
Nancy Mallory19
Delbert Miller8
Jerald Wiedmier20

]]>